Původně gotický kostel Narození Panny Marie na domažlickém náměstí Míru, jehož vlastníkem je Římskokatolická farnost Domažlice, obsahuje cennou malířskou výzdobu od Františka Julia Luxe z období barokní přestavby. V letech 2017–2022 byly tyto nástěnné malby restaurovány. Restaurátoři MgA. Jiří Suchan a MgA. David Hrabálek získali ocenění za výborné provedení restaurování a odpovědný přístup zahrnující také studium dalších Luxových realizací. Hodnotitelé ocenili, že je díky nim možné obdivovat v kostele autentickou Luxovu práci.
Cena Patrimonium pro futuro, kterou Národní památkový ústav vyhlašuje jako příspěvková organizace Ministerstva kultury pověřená záchranou a rozvíjením hodnot památkového fondu na území České republiky, hodnotí pozitivní a úspěšné počiny v oblasti památkové péče dokončené v předešlém roce. Je vyhlašována od roku 2014 a během deseti ročníků bylo předáno celkem 88 ocenění.
Jak dlouho trvala realizace restaurování kostela Narození Panny Marie a jak se průběh prací odrazil na běžném fungování kostela?
Realizace trvala od roku 2017 do současnosti. Probíhala za provozu, nedělní mše byly nadále slouženy, ale ve všední dny jsme byli v klášterním kostele. Kostel byl tedy normálně v provozu, jen jeho provoz byl ovlivněn tím, kde se zrovna nacházelo lešení.
Vyskytly se během rekonstrukce nějaké nenadálé potíže, něco, co jste na začátku nečekali?
Začali jsme opravou krovu a střechy a při této práci se najednou uvolnila omítka. Zavolali jsme odborníky, kteří zjistili statické poruchy. a upozornili na špatný stav stropu, což vyprovokovalo celou jeho opravu včetně fresek. Po střeše bychom dle plánu pokračovali fasádou, uvolnění omítky nás ale upozornilo na špatný stav, a tak jsme zajistili statiku klenby a pustili jsme se do opravy interiéru.
Co všechno tedy prošlo renovací.
Renovací prošly především fresky Františka Julia Luxe, nejvýznamnějšího malíře západočeského baroka. Jde o čtyři velké fresky a tři svislé fresky s námětem života a uctívání Panny Marie. Za tuto rekonstrukci dostali právě ocenění Patrimonium pro futuro restaurátoři MgA. Jiří Suchan a MgA. David Hrabálek. Kromě rekonstrukce fresek, došlo také k výměna elektroinstalace, zavedení topení do lavic a výmalba monochromatických ploch kostela. Obnovou prošlo také mramorování a zlacení na sloupech. Mobiliář kostela na renovaci zatím čeká, jen dvě sochy byly přemístěny na lepší místo.
Máte už nějaký plán ohledně restaurování mobiliáře?
Máme restaurátorské zprávy, ale příští rok budeme ještě potřebovat dokončit zlacení, mramorování sloupů a výmalbu gotické kaple. I když fresky už jsou hotové, budeme příští rok ještě pokračovat v opravách interiéru. Další etapa může být mobiliář nebo fasáda.
Jak byla celá rekonstrukce financována?
Zde je třeba zmínit hlavně Ministerstvo kultury a Program záchrany architektonického dědictví. Na rekonstrukci pravidelně přispívá město Domažlice, dále proběhla veřejná sbírka přes Nadační fond Dominanty. Jsme vděční také za dary od farníků a dalších individuálních dárců.
Když jste se dozvěděl o nominaci rekonstrukcee fresek v kostele Narození Panny Marie, překvapilo vás to? Jak byla vaše první reakce?
Samozřejmě mě to překvapilo a potěšilo. Měl jsem především radost, že si toho někdo z odborníků všiml, už i ta nominace na ocenění mě moc potěšila. Měl jsem pocit, že jsme udělali dobrou práci, že je to uznání za výkon restaurátorů, za ty tisíce hodin práce.
Čím myslíte, že může baroko oslovit člověka vv dnešní době?
Dnešní kultura je kultura obrazu. A baroko staví na pestrosti, barevnosti projevu, na množství detailů. U obrazu se člověk zastaví a může objevovat symboliku, apokryfní obsahy, může se tak dostat k podstatě věci.
Máte v domažlickém kostele nějaké své oblíbené místo, které vás inspiruje?
I když ještě není restaurována, největším objevem je pro mě asi socha Panny Marie jako dobré pastýřky, kterou najdeme na kazatelně. Dlouho jsem se domníval, že tím dobrým pastýřem je Ježíš. Až pan architekt Soukup mě na tuto zajímavost upozornil.
Celý záznam předávání Cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro můžete zhlédnout ZDE.
Domažlický farní kostel Narození Panny Marie před polovinou 18. století vyhořel a v letech 1751–1756 byl přestavěn v barokním stylu podle plánů stavitele Jiřího Záhoříka. Chrám se změnil na jednolodní s postranní chodbou a dvěma kaplemi. Loď je sklenuta třemi barokními klenbami (tzv. plackami), které jsou odděleny zdvojenými pásy dosedajícími na masívní okosené pilíře. Do období přestavby spadá vznik figurálních nástěnných maleb s mariánskou tematikou, které provedl malíř František Julius Lux (asi 1702–1764). Z jeho ruky pochází i iluzivní malba hlavního oltáře a malířská výzdoba stěn v kapli sv. Barbory. Interiér kostela zdobí i tři nástěnné obrazy s náměty „Uvedení Marie do chrámu“, „Zasnoubení Panny Marie“ a „Navštívení Panny Marie“. Lux byl výraznou uměleckou osobností západních Čech, kde vytvořil desítky výtvarných děl. Malby v domažlickém kostele patří k jeho vrcholné tvorbě na sklonku života.
Od roku 2017 byla postupně restaurována výzdoba na třech hlavních klenebních polích a nástěnné malby v lodi. V souvislosti s prováděním těchto prací musely být nejprve řešeny výrazné statické poruchy klenby. Nástěnné i nástropní malby jsou vytvořeny technikou freskové podmalby s malbou vápenným seccem a v průběhu 20. století byly kompletně přemalovány. Po provedení rozšířených průzkumů bylo zjištěno, že pod těmito druhotnými zásahy se nachází dobře dochovaná originální Luxova malba a že tyto hrubé přemalby nerespektovaly autorský rukopis ani barevnost originálu. Mohlo být tedy přistoupeno k jejich snímání a dílo tak nyní může vyznít ve své autentické podobě.