Milý čtenáři, milá čtenářko,
jestliže čtete tyto stránky, možná jste zažili něco velmi bolestivého. Možná Vás někdo v církvi – kněz, řeholník/řeholnice nebo jiný pracovník či pracovnice – zneužil. Možná si tím neprocházíte Vy, ale někdo vám blízký. A možná hledáte, co dělat dál.
Chci vám říct toto: Vaše zkušenost je důležitá. Máte právo na to, aby vám někdo naslouchal. Máte právo na pomoc, podporu a uzdravení. Nikdo neměl právo zneužít Vaši důvěru a ublížit Vám.
Jako biskup cítím zodpovědnost nejen za to, aby se podobné věci už neopakovaly, ale také za to, aby ti, kdo byli zraněni, nezůstali sami. Přiznat si bolest a promluvit o ní chce odvahu – a já si té odvahy hluboce vážím.
Tyto stránky vznikly proto, abyste věděli, že v tom nejste sami. Nabízejí informace, kontakty a možnosti, jak se můžete vydat na cestu, která vede dál. Najdete tu prostor, ve kterém Vám chceme naslouchat a pomoci.
biskup Tomáš Holub
Sexuální zneužívání znamená, že někdo nutí nezletilou nebo zranitelnou osobu k sexuálnímu kontaktu, chování nebo i mluvení kvůli vlastnímu uspokojení.
V církevním prostředí k tomu často dochází v situaci, kdy pachatel zneužije důvěru nebo duchovní autoritu, kterou má – například jako kněz, zpovědník nebo duchovní doprovázející.
Možná si kladete podobné otázky:
Pokud si nejste jistí, co přesně jste zažili – nebo se v tom necítíte dobře, je v pořádku o tom mluvit. Nemusíte být na to sami. Můžeme vám pomoct situaci lépe pochopit. I stará zkušenost může mít vliv na Váš život či může pomoci ochránit druhé – a zaslouží si proto pozornost a péči. Jsme připraveni Vám naslouchat a společně pochopit, co se přihodilo.
Případy sexuálního zneužívání jsou z církevního hlediska nepromlčitelné. Znamená to, že není důležité, kdy se staly – víme, že bolest přetrvává a chceme, aby ti, kdo ji způsobili, mohli být voláni k odpovědnosti kdykoli. I po dlouhých letech.
Můžete se obrátit:
„Prosím, nezametejme věci pod koberec, protože pak začnou zapáchat,
hnít a koberec sám se rozpadne... Uvědomme si, že když tyto skutečnosti zamlčujeme, když o nich mlčíme, zakrýváme špínu a stáváme se tak komplici.
Chceme-li žít v pravdě, nesmíme zavírat oči!“
poselství jedné z obětí zneužívání, které zveřejnil papež František